تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اصلاح الگوي مصرف در بخش مصرف انرژي ساختمان ها

   روش هاي صرفه جويي در مصرف انرژی ساختمان ها                             

  بر اساس آمار ارائه شده از سوي سازمان بهينه سازي مصرف سوخت كشور، در سال ۱۳۷۹میزان مصرف انرژي در كشور ۶۹۹ميليون بشكه معادل معادل نفت خام در كل كشور بوده است كه از اين مقدار در بخش هاي خانگي و تجاري به ترتيب ۲۱۰  و ۴۷ ميليون بشكه معادل نفت خام مورد استفاده قرار گرفته است. سهم مصرف سوخت در بخش ساختمان حدود ۳۷% از سوخت كشور می باشد.

  بررسي وضعيت مصرف انرژي در ساختمانها طي سال ۱۳۸۵نشان مي‌دهد كه در بخش‌هاي تجاري و خانگي معادل ۱۲ميليارد دلار اتلاف انرژي صورت گرفته است. در ايران به ‌ازاي هر مترمربع‌، سالانه معادل ۳۱۰ كيلووات انرژي مصرف مي شود حال آن‌ كه متوسط مصرف انرژي براي هر مترمربع در جهان حدود ۱۲۰كيلووات است به عبارت دیگر، متوسط مصرف انرژي به‌ازاي هرمترمربع در ايران ۲.۶ برابر متوسط مصرف در كشورهاي صنعتي است‌. اين رقم در بعضي از شهرهاي ‌كشورمان‌، به حدود ۴ برابر مي‌رسد.

  نتایج مطالعات نشان میدهد که ۴۱ درصد انرژي مصرفي در ساختمان‌هاي كشور به هدر مي رود که ۵۰% اتلاف به علت عدم رعایت موارد بهینه سازی در ساختمانها و ۵۰% به دليل غيراستاندارد و قديمي‌بودن فناوري تجهيزات‌ خانگي و سيستم‌هاي گرمايش مركزي می باشد. (منبع و مأخذ سازمان بهینه سازی سوخت كشور است).

  براي كاهش اتلاف انرژی در ساختمانها ممکن است روشهای مختلف و زیادی بیان نمود ولی در عمل مردم به سراغ روشهایی خواهند رفت که با سواد و اطلاعات آنها هم خوانی داشته باشند. روشهایی که شیوه اجرای ناشناخته داشته و تاثیرات شان در کاهش اتلاف انرژی نا مشخص است موفقیتی نخواهند داشت. ولی از طرف دیگر اطلاعات مردم در خصوص اتلاف سوخت و انرژی بسیار ناچیز و حتی در بعضی موارد نادرست می باشد. موید این موضوع وضعیت تاسف بار فعلی اتلاف سوخت و انرژی در کشور است. لذا اگر قرار باشد برنامه جامعی برای جلوگیری از اتلاف سوخت و انرژی پیاده شود، بایستی آموزش و اطلاع رسانی در صدر آن برنامه ها قرار داشته باشد.

  در اینجا توجه به این نکته ضروری است که ارتقاء دانش مردم و فرهنگ سازی، نیاز به اجرای منظم برنامه های آموزشی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت میباشد. برای شروع کار، بهتر است روشهای عملی و اجرایی بر اساس دانش مردم طراحی و معرفی گردد و با اجرای برنامه های کوتاه مدت و میان مدت زمینه های لازم برای اجرای روشهای پیشرفته کاهش اتلاف بوجود آید.

  برای اینکه بتوانیم روشهای عملی و اجرایی کاهش اتلاف انرژی را با توجه به سواد و اطلاعات مردم معرفی نماییم باید ابتدا مطالعات کاملی برای تعیین وضعیت موجود سواد و اطلاعات مردم انجام داده باشیم. در اینجا این کارشناس با توجه به اطلاعات ذهنی و عقیده شخصی خویش نظر خود را در خصوص جنبه های مثبت دانش مردم در خصوص اتلاف انرژی عرض می نمایم.

  با توجه به فرهنگ و سنت و آموزه های مذهبی، صرفه جویی، کاری پسندیده و اسراف کاری ناپسند بشمار می آید.

  مردم دوست دارند روشهای کاهش اتلاف را یاد بگیرند و به همدیگر یاد بدهند.

  مردم به نقش اتلاف حرارت از پنجره ها پی برده اند و هر کدام شیوه ای برای کاهش آن یاد گرفته و انجام می دهند.

  با این حال شناخت مردم در خصوص اتلاف انرژی بسیار محدود میباشد و در موقع ساخت و ساز ساختمان، به مسایل اتلاف انرژی توجه کمتری می نمایند. بخصوص در مسایل اقتصادی کمترین بهاء به مسایل انرژی داده میشوند.

  بر اساس آمارهای رسمی موجود کشور، نیمی از جمعیت کشور ما زیر خط فقر زندگی می کنند. با توجه به آمارهای غیررسمی به علت ساختار غلط و نامناسب اقتصادی کشور، بیش از ۸۰% درآمد کشور متعلق به کمتر از ۱۰% مردم کشور میباشد. در مقابل درآمد قریب ۸۰% مردم کشور، کفاف هزینه های جاری زندگی را نمی نماید. به غیر از افراد متمول جامعه که در دهک بالای درآمدی قرار دارند بقیه مردم سهم بیشتری از درآمدشان را صرف تامین نیازهای اولیه شامل غذا، مسکن، پوشاک و ... می کنند. بقیه درآمد مردم صرف هزینه ها تحصیل فرزندان، ایاب و ذهاب، هزینه برق، تلفن، گاز، آب و فاضلاب و نظایر آن شده و در کنار آن سایر هزینه های پیشبینی نشده نظیر هزینه های درمان، تعمیرات و نظایر آن دیگر جایی برای کمترین پس انداز را برای مردم باقی نمی گذارد.

  با نگاهی گذرا به رونق بازار متوجه اوضاع نابسمان درآمد مردم خواهیم شد. در این بین جایی برای اجرای طرح های پرهزینه جهت جلوگیری از اتلاف انرژی باقی نمی ماند. البته اکثراً هم می دانند که سرمایه گذاری در بخش جلوگیری از اتلاف انرژی از نظر اقتصادی کاری مقرون به صرفه می باشد ولی به دلیل وجود انواع مشکلات و به اصلاح زخم در زندگی این موضوع در اولویت پایین تری قرار میگیرد.

  با توجه به مشکلات اقتصادی اکثر مردم، در حال حاضر ارائه طرح های پر هزینه در جهت کاهش اتلاف سوخت و انرژی موفقیت چندانی نخواهد داشت. لذا طرحهایی که هزینه های کمتری درپی داشته باشد و احیاناً از یارانه های دولتی برخوردار باشد و یا از مکانیزمهای دیگری نیز نظیر مکانیزمهای مورد عمل در کشورهای پیشرفته و یا در حال رشد حمایت شود موفق آمیز خواهد بود.

  در ادامه مطلب، اينجانب متناسب با سطح سواد و اطلاعات مردم روش هايي كم هزينه و در عين حال ساده را براي صرفه جويي و جلوگيري از اتلاف انرژي ارائه نموده ام. اميد است مورد استفاده قرار گيرد. 


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 23 ارديبهشت 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160880
 • بازدید امروز :446017
 • بازدید داخلی :44921
 • کاربران حاضر :131
 • رباتهای جستجوگر:285
 • همه حاضرین :416

تگ های برتر